Зарахування дітей до дитячого садка

без обов'язкових щеплень

Назапитання відповідаєОлена Швачова,головний спеціаліст відділу дошкільної освіти Міністерства освіти інауки України
Чиможуть невакциновані діти відвідувати дитячий садок? Якщо неможуть, тонаякій підставі?
Діти, яких невакцинували згідно зКалендарем профілактичних щеплень вУкраїні,НЕ МОЖУТЬ ВІДВІДУВАТИ ЗАКЛАД ОСВІТИ. Таку норму міститьстаття 15Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»від 06.04.2000 №1645-III (далі— Закон №1645-III).
Дитину вакцинують після медичного огляду, якщо немає медичних протипоказань (ч.6ст.12Закону №1645-III).
Якщо дитина мала медичні протипоказання довакцинації, іїївакцинували незакалендарем щеплень, тозогляду наепідемічну ситуацію вона може відвідувати заклад освіти, якщо так вирішить консиліум лікарів.
Зараховуйте дитину занаявності медичної довідки закладу охорони здоров’я ізвисновком проте, щовона може відвідувати заклад освіти (абз.3. п.9Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженого постановою КМУ від 12.03.2003 №305 (вредакції постанови КМУ від 27.01.2021 №86). Лікар-педіатр видає таку довідку зарезультатами медичного огляду дитини, якщо:
· немає медичних протипоказань перебувати взакладі освіти;
· вакцинована згідно зкалендарем щеплень інеконтактувала зінфекційними хворими або бактеріоносіями.
Форму здобуття освіти для дітей без щеплень визначають місцеві органи управління освітою, керівники закладів освіти, батьки або інші законні представники дитини.
Батьки або інші законні представники, відповідають згідно іззаконом, якщо порушують права іобмежують інтереси дитини наохорону здоров’я, фізичний ідуховний розвиток, навчання; не виконують таухиляються від виконання батьківських обов’язків (ч.6ст.12Закону України «Про охорону дитинства»від 26.04.2001 №2402-III).
Окрім того,здобувачі освіти зобов’язані:
· поважати гідність, права, свободи тазаконні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
· відповідально тадбайливо ставитися довласного здоров’я, здоров’я оточення, довкілля (ч.3ст.53Закону України «Про освіту»від 05.09.2017 №2145-VIII).
Тобто кожен повинен піклуватися нелише про здоров’я власне, айоточення. Тому заборонадітям без щеплень відвідувати заклад освіти несуперечить нормамКонституції України. Вона спрямована наїхреалізацію, зокремастатті 3.

ДОВІДОМА

Що постановив Верховний Суд

Упостанові від 10.03.2021у справі №331/5291/19 (провадження №61-17335св20) Верховний Суд зазначив, що індивідуальне право/інтерес відмовитися від щеплення матір’ю дитини при збереженні обсягу прав дитини наздобуття освіти, протиставляється загальному праву/інтересу суспільства, інших батьків таїхдітей, які провели увстановленому державою порядку щеплення, зокрема перед направленням дітей дозакладу освіти для здобуття освіти. Унаслідок встановлення такого балансу досягається мета— загальне благо уформі права набезпеку таохорону здоров’я, щогарантованостаттями 3,27та49Конституції України.
Держава, установивши заборону відвідувати заклад освіти дитиною, яка немає профілактичних щеплень, реалізує свій обов’язок щодо забезпечення безпеки життя іздоров’я всіх учасників освітнього процесу, утому числі йнещепленої дитини.
Вирішуючи питання про співвідношення нормстатей 3та53Конституції України, неможна невизнати пріоритетність забезпечення безпеки життя, здоров’я ібезпеки людини над правом наосвіту

Пам’ятка Для підприємств міста

Як захиститися від коронавірусу на роботі?

Якщо ви одні з тих, хто не може працювати віддалено, вам варто більш ретельно потурбуватися про своє здоров’я.

Як саме захиститися самому та захистити своїх працівників?

1. Робоче місце повинно бути чистим: поверхні та предмети варто регулярно протирати дезінфікуючими засобами.

2. Потрібно регулярно та ретельно мити руки.

3. Дозатори для дезінфекції рук мають бути на видних місцях, а також повинні бути доступні місця, де можна мити руки водою із милом.

4. Пам'ятайте про особистий простір працівників.

5. Відправляючи співробітника у відрядження в іншу країну, спочатку ознайомтеся із правилами подорожей.

6. Працівники повинні дотримуватися місцевих обмежень щодо поїздок та відвідувань масових заходів.

7. Якщо працівник відчуває перші ознаки застуди, варто залишитися вдома, та звернутися за медичною допомогою.

8. Якщо під час перших ознак застуди працівнику необхідно бути на робочому місці, йому треба користуватися захисною маскою. Змінювати її варто кожні дві години або як тільки маска стає вологою.

9. Переконайтеся, що у вас є закриті сміттєві контейнери для утилізації використаних одноразових серветок та масок

10. Популяризуйте віддалену роботу онлайн.

Запорізький центр громадського здоров’я ВП «Мелітопольський МВ ДУ «Запорізький обласний лабораторній центр МОЗ України»

/Files/photogallery/8.png

/Files/photogallery/9.png

/Files/photogallery/12.png

/Files/photogallery/1(6).jpg

НОРОВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ

Приблизно в 90 % випадків норовірус є причиною епідемій шлунково-кишкових захворювань не бактеріальної природи в усьому світі, а в США відповідає за виникнення гастроентериту у 50% випадків.
Спалахи хвороб, що викликаються норовірусами, частіше виникають у закритих або напівзакритих установах, таких, як лікувальні установи для
хронічних хворих, лікарні, в'язниці , гуртожитки де одного разу вірус з'явився і інфекція поширюється дуже швидко від людини до людини або через заражену їжу, варто лише одній інфікованій людині до неї доторкнутися.
Норовірус можна швидко інактивувати нагріванням або при обробці хлоровмісними дезінфікуючими речовинами, він більш стійкий до обробки спиртом через те, що його частинки не мають ліпідної оболонки.
Основними шляхами проникнення вірусу в організм є ;харчовий-при вживанні немитих овочів або фруктів,водний-при вживанні рідин, що містять вірус,контактно-побутовий,коли в організм вірус проникає через посуд, предмети побуту, немиті руки. Норовіруси передаються від людини до людини ( 62-84% від усіх зареєстрованих спалахів) і опосередковано через заражену воду і їжу. Передача може бутиповітряно-крапельним шляхом, коли у хворого є блювота та діарея .Інфекція може потрапляти в їжу та в дихальні шляхи, якщо здорова людина буде дихати повітрям біля зараженої людини після або під час блювання .
Перші ознаки недуги виникають через 24-48 годин після зараження. Сильна нудота, що переходить в блювоту, пронос, підвищена температура тіла, м'язові і головні болі, слабкість – так проявляється норовірусна інфекція. Після одужання організм виробляє нестійкий імунітет до вірусу - до 8 тижнів. Після закінчення цього періоду у людини знову може розвинутися норовірусна інфекція.
Чим відрізняється захворювання ротавірусом від захворювання норовірусом ?
1.Ротавірус- пронос і висока температура, норовірус- блювота.
Симптоми у цих вірусів схожі, але є одна відмінність .У разі захворювання норовірусом симптом номер один – блювота, високої температури може не бути взагалі. При захворюванні ротавірусом майже завжди спочатку з'являється пронос, який супроводжується підвищеною температурою тіла.
2.Ротавірус проявляється яскраво, норовірус – приховано.
Захворювання ротавірусом починається дуже гостро; пронос, температура, блювота. Норовірус більш хитрий. Все починається з блювоти, але при цьому немає температури і більшість тут же списують це не на вірус, а на звичайне харчове отруєння .Через деякий час начебто стає краще, але є якась слабкість .Проходить кілька днів або і тижнів і знову блювота. Температура піднімається на 3-4- й або навіть на 7 –й день. Тобто, якщо рота- вірус проявляє себе у всій красі відразу, то норовірус- хвилеобразно, по наростаючій, маскуючись під порушення шлунково- кишкового тракту.
3.Норовірус актуальний взимку, ротавірус - завжди.
Норовірус називають « хворобою зимової блювоти», він дійсно особливо актуальний взимку. Ротавірус актуальний в будь- який час року.
4.Ротавірусом більше хворіють малюки, норовірусом -діти більш старші.
5.При захворюванні ротавірусом наступає швидке зневоднення, норовірус - сам виділяє речовини, які отруюють організм.І в тому, і в іншому випадку організм схильний до зневоднення, але причини різні. У разі ротавірусу організм через пронос і блювоту втрачає рідину і дуже важливо її відновити. У разі норовірусного захворювання зневоднення може наступити не тільки в результаті блювоти, але і від того, що вірус занадто довго залишався невпізнаним об'єктом в організмі, ховаючись під різними іншими захворюваннями, тим же отруєнням.
6.Ротавірус протікає важче, ніж норовірус.
Тим не менше , потрібно обов'язково дотримуватися заходів профілактики, які однакові практично для всіх інфекційних хвороб, які передаються повітряно-крапельним шляхом або за допомогою брудних рук.
Профілактика норовірусної інфекції елементарна;
  • дотримання особистої гігієни ( мити руки з милом перед приготуванням і вживанням їжі, після відвідування туалету, після повернення з вулиці),
  • ретельно мити фрукти і овочі, вживати термічно оброблені продукти харчування,
  • вживати гарантовано безпечну воду і напої,
  • при купанні в басейнах і водоймах уникати попадання води в рот,
  • при догляді за хворим проводити вологу обробку всіх поверхонь, з якими контактував хворий як мінімум раз на день з додаванням хлорвмісних дезінфікуючих засобів,
  • посуд, яким користувався хворий необхідно кип'ятити,
  • речі забруднені блювотними масами необхідно відразу стирати .
Дотримуючись цих правил, можна попередити подальше розповсюдження інфекції та повторне зараження людей.

Пам'ятайте! Неухильне дотримання правил особистої гігієни та своєчасне звернення за допомогою до медичного закладу - головний захист від кишкових захворювань, особливо це стосується дітей.


ЗАХОДИ ПРОФІЛАКТИКИ ГАСТРОЕНТЕРИТУ ТА РОТАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ В ДОШКІЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ
Заходи профілактики ротавірусної інфекції в дошкільному закладі
Ротавірусна інфекція— одна з найпоширеніших причин діарейних захворювань у дітей. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ротавіруси спричиняють більше 125 млн. випадків гастроентериту на рік у дітей молодше п’яти років, серед яких зафіксовано 450 тис. летальних випадків.
Гастроентерит —це захворювання, за якого виникає запалення шлунка і кишківника, починається більш-менш різко і супроводжується блюванням та діареєю з надзвичайно сильними спастичними болями.
Рекомендації
для батьків за появи у дитини захворювання, що супроводжується блюванням і водянистим проносом
Негайно викликайте лікарядля якнайшвидшого огляду дитини. Після огляду дошкільника лікар прийме рішення про необхідність госпіталізації або про можливість лікування вдома.
У разі лікування дитини в домашніх умовах чіткодотримуйтеся рекомендаційлікаря щодо обстеження, лікування, догляду за нею.
До приходу лікаряпоїть дитину спеціальними сольовими розчинамидля поновлення втрат води та електролітів (регідрон, електроліт тощо), які можна придбати в аптеці у вигляді розчинних у воді порошків.
Розчиніть порошок у кип’яченій водівідповідно до інструкції із застосування.
Сольовий розчиндавайте дитині кожні 10-15хв. по 10-15 мл, тобто 2-3 чайні ложки.
До моменту доставки з аптеки сольового розчинупоїть дитину теплою кип’яченою водою.
Не давайте дитині антибіотикиабо інші хіміотерапевтичні препарати до приходу лікаря. Регулярноприбирайте приміщення,в якому перебуває дитина.
Забруднені поверхнімийте водою з милом.

Профілактика ротавірусної інфекції

Запобіжні заходи від захворювання дитини на ротавірусну інфекцію поділяють на специфічні та неспецифічні. Неспецифічна профілактика ротавірусної інфекції полягає вдотриманні санітарно- гігієнічних норм,зокрема:
· регулярне миття рук милом, оброблення рук антисептичними засобами;
· використання для пиття лише кип’яченої води;
· миття овочів і фруктів кип’яченою водою, по можливості перед уживанням їх слід обдати окропом;
· уникнення прямого контакту з інфікованими;
· утримання поверхонь та предметів, яких торкається дитина (іграшки, підлога, меблі, одяг тощо), у чистоті.
Специфічною профілактикою ротавірусної інфекції є оральна вакцинація. Існує двівакцини,які містять ослаблений живий ротавірус:
· моновалентна вакцина;
· пентавалентна вакцина.
В Україні вакцинація для профілактики ротавірусної інфекції віднесена до групи рекомендованих щеплень, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України «Про проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіо логічних препаратів» від 16.09.2011 № 595.

Шановні батьки!

На виконання розпорядження міського голови 18.12.2017 № 605-р «Про затвердження Плану заходів щодо попередження розповсюдження кору в місті Мелітополі», у звязку з посиленням захворюванності, інформуємо Вас про необхідність проведення щеплень дітей проти кору для тих, хто не щеплений.

Попереджаємо, що при наявності дітей, які не щеплені проти кору, можливе відсторонення цих дітей від навчального процесу в разі виникнення загострення епідемічної ситуації згідно з законодавством.

З повагою адміністрація ДНЗ №8 «Зірочка»


Кір – небезпечне вірусне захворювання

Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.

Як можна заразитися кором

Вірус дуже швидко поширюється – він передається при розмові, кашлі, чханні чи будь-якому тісному контакті з хворим. Як тільки у людини з’являються перші ознаки вірусу – вона вже поширює інфекцію. Інкубаційний період триває від 7 до 17 днів.

При цьому інфекція дуже швидко поширюється, тож з потоком повітря вірус може навіть поширитись у сусідні приміщення, наприклад через вікна, вентиляцію тощо.

Симптоми у дітей і дорослих

Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.

Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу – людина стає млявою, у неї порушується сон, знижується апетит. Пізніше з’являється нежить та кашель, а також підвищується температура.

Однак, вже через кілька днів температура знижується, а от кашель та нежить не проходять, а навпаки посилюються. В цей період в людини стають чутливими очі, важко дивитись на світло, інколи доходить до запалення ока (кон’юктивіт). Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою чи грипом. При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з’являються дрібненькі цятки. Це вже одна із основних ознак, що в хворого таки кір.

Вже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з’являється дуже помітний висип червоних цяток. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя.

До симптомів може додатись ще й пронос. Також може посилитись головний біль, інколи хворі навіть непритомніють.

Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.

Ускладнення

Цей вірус небезпечний ще й ти тим, що ускладнення після хвороби можуть бути не безпечнішими за саму недугу. Інфекція сильно понижує імунітет, і організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції.

Ускладнення можуть торкнутись і дихальної системи — це пневмонія, бронхіт. Також часто після перенесення вірусу може виникнути запалення середнього вуха, часто це трапляється у маленьких дітей.

Кір наносить відбиток і на нервову систему, в деяких випадків може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).

Профілактика

Як переконують медики, найбільш дієвим захистом від кору є вакцинація. Її колять дитині у 12 місяців та 6 років.

У країнах, де вакцинація від кору охоплює більшість населення, люди перестають хворіти на кір. І неприйнятною є ситуація, коли в час доказової медицини, лікарі чи інший медичний персонал відмовляє молодих батьків від щеплення дітей. Вважаю, що це своєрідний медичний злочин.

Вона також запевнила, що вакцина проти кору “безпечна, надійна та ефективна”. Адже цю вакцину використовують не лише в Україні, але і в багатьох інших європейських країнах.

Дії у разі виявлення перших симптомів кору

· Терміново звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря, та обов'язково дочекатися його прибуття.

· Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.

· До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чи­стою, добре провітрюватися.

· Обов'язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.

· Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.

· Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.

· Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).

· У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

· Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов'язку, які варто змінюва­ти через дві і чотири години відповідно.

· Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та про­ведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.

ВАКЦИНАЦІЯ ВІД ПОЛІОМІЄЛІТУ

НАДАЄМО ІНФОРМАЦЮ ДЛЯ БАТЬКІВ ЩОДО ПОЛІОМІЄЛІТУ ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ ВАМИ ПРАВИЛЬНОГО РІШЕННЯ
ЩО ТАКЕ ПОЛІОМІЄЛІТ?
Поліомієліт – це дуже заразне захворювання, спричинене вірусом поліомієліт, який вражає нервову систему та може призвести до паралічу або навіть смерті. Параліч може наступати на все життя, і жертви поліомієліту отримують каліцтва через це захворювання. 5-10% паралізованих помирають через ураження дихальних м’язів. Вірус зазвичай інфікує дітей, які не вакциновані або не отримали всіх доз вакцин. У деяких випадках він може вражати підлітків і дорослих, які не отримували щеплень.
ЯК РОЗПОВСЮДЖУЄТЬСЯ ВІРУС
Вірус поліомієліт є дуже заразним. Він може передаватися від дитини до дитини та інфікувати їх без жодних симптомів, поки не призведе до хвороби та паралічу однієї дитини, яка не має щеплення. Параліч трапляється в 1 з 200 дітей. Інфікованим цим вірусом. Вірус може жити в зараженій слині або калі інфікованої особи протягом багатьох тижнів. Поліомієліт передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини: як правило, через брудні руки до рота, а після цього розмножується у кишечнику. Побутові предмети та іграшки, які контактували з калом або слиною, можуть переносити вірус до рук та рота дитини. Вірус може заражати воду та їжу, якщо люди не миють руки.
ЯКИМИ Є СИМПТОМИ ІНФЕКЦІЇ, СПРИЧИНЕНОЇ ВІРУСОМ ПОЛІОМІЄЛІТУ
Якщо у дитини раптово з'являються такі ознаки, як слабкість м'язів кінцівок або біль у ногах чи руках, негайно повідомте медичного працівника. Це можуть бути потенційні ознаки поліомієліту. Не наражайте на ризик захворювання поліомієлітом ваших дітей — зробіть їм щеплення.
ЧИ МОЖНА ЗАПОБІГТИ ІНФІКУВАННЮ ПОЛІОМІЄЛІТОМ
Ліків від цієї хвороби не існує. Але йому можна ефективно запобігти за допомогою щеплення. Починаючи з 1988 р., кількість випадків інфікування у світі зменшилася на 99%. Так, 2014 р. було повідомлено лише про 236 випадків інфікування в усьому світі, а ще 1988 р. було приблизно 350 тисяч таких випадків. Раніше в Україні поліомієліт був доволі розповсюдженим, і багато людей отримували інвалідність або навіть вмирали через нього. Завдяки вакцинації кількість випадків поліомієліту вдалося зменшити. На початку 90-тих років було проведено кілька раундів масової вакцинації дітей в рамках програми з викорінення поліомієліту в Європейському регіоні.
ЯКІ ВАКЦИНИ ВІД ПОЛІОМІЄЛІТУ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ, ТА ЯК ВОНИ ВВОДЯТЬСЯ
Є два типи безпечних та ефективних вакцин:1. Оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) — дві краплі в рот. Вона використовується для зупинення спалахів та досягнення високого рівня захисту дітей у ситуації, коли є циркуляція вірусу, а також для проведення рутинної імунізації.2. Інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ), що вводиться шляхом ін'єкції. Вона використовується для рутинної імунізації.
СКІЛЬКИ ДОЗ ВАКЦИНИ МАЄ ОТРИМАТИ ДИТИНА
Як правило, коли в країні не має циркуляції вірусу поліомієліту, для забезпечення захисту необхідно мінімум чотири дози поліомієліту вакцини. Але у випадку спалаху, а також щоб зупинити циркуляцію вірусу необхідні додаткові дози ОПВ вакцини.Якщо дитині, яка вже повністю вакцинована, дати кілька додаткових доз ОПВ, це не лише означатиме більший рівень захисту для неї, а й зупинить циркуляцію вірусу в оточенні.Навіть повністю щепленим дітям потрібно зробити ще декілька щеплень вакциною ОПВ протягом додаткових турів з імунізації.
НАСКІЛЬКИ БЕЗПЕЧНОЮ Є ВАКЦИНА
ОПВ використовується в усьому світі для захисту дітей від поліомієліту, починаючи з 50-их років. Всіх нас батьки вакцинували ОПВ. Протягом останніх 20 років ця вакцина врятувала 5 мільйонів дітей від хронічного паралічу, який міг би бути викликаний вірусом поліомієліту.ОПВ, що використовується наразі в Україні, була прекваліфікована ВООЗ та закуплена ЮНІСЕФ. Це вакцина ОПВ виробництва Санофі Пастер (Франція).
ЧИ БЕЗПЕЧНО ВАКЦИНУВАТИ ВІД ПОЛІОМЄЛІТУ ХВОРИХ ДІТЕЙ
Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей з хронічними захворюваннями, оскільки вони більш вразливі до інфекцій.Справжні протипоказання до щеплення ОПВ — це надзвичайно рідкісне явище. їх може визначити ваш лікар. Протипоказання на строк більший за два тижні може визначити тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається у районній лікарні або міській / обласній поліклініці.
ЧОМУ ТАК ВАЖЛИВО, ЩОБ УСІ ДІТИ ПРОЙШЛИ ВАКЦИНАЦІЮЯкщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими, розповсюдження вірусу припиниться, і навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.
ЯК ПОЛІОМІЄЛІТ МОЖЕ ПОВЕРНУТИСЯ
Зупинити всесвітнє поширення небезпечного вірусу вдалося завдяки вакцинації. Ще у 1988 році поліомієліт виявляли у 350 000 людей у 125 країнах світу. До 2014 року кількість випадків інфікування вірусом вдалося скоротити на 99% — до 243.Але поки вірус поліомієліту існує хоча б в одній точці світу, заразитися ним ризикують усі, хто не отримав усіх щеплень, незалежно від свого географічного розташування. Інфіковані вірусом люди подорожують і контактують з іншими — і поліомієліт знову розповсюджується серед невакцинованого населення планети.У 2013 році у Ізраїлі почалась циркуляція «дикого» вірусу поліомієліту: збудник виявили у стічних водах на півдні Ізраїлю, а потім і по всій країні. Однак через високе охоплення вакцинацією не було випадків паралітичної форми поліомієліту. Для припинення циркуляції вірусу Ізраїль провів двораундову кампанію «Дві крапельки» з імунізації проти поліомієліту двовалентною живою вакциною дітей віком до 9 років. Через ризик завезення вірусу, навіть після припинення циркуляції і за відсутності випадків симптоматичної хвороби, після закінчення кампанії у жовтні 2013 року Ізраїль повернувся до використання ОПВ (бівалентної) разом з ІПВ у календарі обов'язкових щеплень.Ризик спалаху хвороби зростає у періоди соціальних негараздів та військових дій — через проблеми з дотримання гігієнічних норм та недостатню увагу до щеплень у перевантаженій системі охорони здоров'я, перерозподіл фінансування, нестачу медичних працівників тощо.У 2010 р. у Таджикистані через спалах поліомієліту загинуло 26 людей, серед яких 21 дитина. Загалом у Таджикистані понад 400 дітей були інфіковані вірусом, 170 з них лишилися паралізованими.
ЯКОЮ Є СИТУАЦІЯ З ПОЛІОМІЄЛІТОМ В УКРАЇНІ
Попередження про підвищений ризик спалаху поліомієліту Україна отримала ще 2010 року від Європейської регіональної комісії із сертифікації ліквідації поліомієліту (РКС).У жовтні 2013 року Незалежна рада з моніторингу ВООЗ та Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту (ГІЛП) віднесли Україну до «червоного» списку країн із найвищим ризиком спалахів хвороби.Станом на жовтень 2014 року, Україна залишалась єдиною європейською країною в цьому списку — через катастрофічно низький рівень охоплення населення вакцинацією.1 вересня 2015 р. Міністерство охорони здоров'я України повідомило про те, що два випадки інфікування вірусом поліомієліту вакцинного походження (cVDPV) були підтверджені у регіональній референтній лабораторії ВООЗ, де провели аналіз калу двох дітей з Закарпатської області України. Дві дитини (одна — віком 4 роки, друга — 10 місяців) не мали щеплень від поліомієліту та отримали паралітичну форму поліомієліту.Рівень охоплення вакцинацією в Україні є найнижчим за останні 20 років. Мінімальні вимоги для захисту від поліомієліту не дотримуються. Спалаху поліомієліту у будь-якій країні можна запобігти лише у тому випадку, якщо вакцинацією охоплені не менше 95% дітей.
ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ НА ПОЛІОМІЄЛІТ
Ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним захистом від хвороби є вакцинація. Альтернатив вакцинації немає.В Україні вакцинація проти поліомієліту входить у перелік обов'язкових профілактичних щеплень. Вік для планових щеплень: 2 місяці, 4 місяці, б місяців, 18 місяців, б років і 14 років.Два перші щеплення виконуються вакциною ІПВ (внутрішньом'язова ін'єкція) — це інактивована вакцина із вмістом убитих вірусів поліомієліту, яка забезпечує присутність антитіл до вірусу у крові. Може використовуватись як моновакцина, так і у складі комбінованих багатокомпонентних вакцин (проти кількох хвороб одразу).Решта щеплень зазвичай виконуються вакциною ОПВ (краплі у рот) — це жива вакцина, до складу якої входять живі ослаблені віруси поліомієліту трьох типів. Завдяки цій вакцині формується в тому числі й місцевий імунітету кишківнику, що перешкоджає подальшому розповсюдженню вірусу. Це вкрай важливо для подолання спалаху хвороби.ОПВ вводиться до організму у вигляді двох крапель у рот. Це єдина вакцина, яка використовується для зупинення спалахів та забезпечення належного рівня колективного захисту дітей від поліомієліту у районах, куди повернувся або де циркулює вірус, а також протягом планової імунізації.
ВАКЦИНАЦІЯ ПІД ЧАС СПАЛАХУ
Під час спалаху/циркуляції вірусу поліомієліту потрібна додаткова імунізація. У відповідь на спалах поліомієліту, який зафіксовано в Україні та підтверджено ВООЗ та Центром з контролю та профілактики захворюваності США (найбільшими світовими організаціями, які ведуть нагляд за поліомієлітом), МОЗ видано відповідний наказ № 671 від 09.10.2015 «Про затвердження Плану заходів Міністерства охорони здоров'я України щодо імунізації населення від поліомієліту на 2015».Наразі в Україні рекомендована додаткова трьохтурова імунізація з використанням оральної поліовакцини для всіх дітей віком від 2 місяців до б років. У третій тур будуть включені діти віком до 10 років.
З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ВАКЦИНА ОПВ
До складу вакцини ОПВ входять живі ослаблені штами (Сабін) вірусу поліомієліту трьох типів.
ДЕ ВИРОБЛЕНА ОПВ
ОПВ вироблена компанією Sanofi Pasteur, Франція. Цей виробник дотримується високих стандартів якості та пройшов процедуру попередньої кваліфікації ВООЗ і сертифікацію відповідності вимогам належної виробничої практики (GMP). Вакцину було доставлено до пунктів щеплення з дотриманням всіх вимог холодового ланцюга поставок та за належних температурних умов. Кожний флакон вакцини містить термоіндикатор, що є важливим засобом для моніторингу якості вакцини: у випадку непридатності вакцини він змінює свій колір.
ЯКИМИ МАЮТЬ БУТИ УМОВИ ЗБЕРІГАННЯ ОПВ
Вакцина зберігає свою потужність за умови зберігання за температури -20°С і нижче протягом терміну придатності, зазначеного на флаконі — тобто, протягом двох років з дати виробництва. Протягом шести місяців вакцину можна зберігати за температури від +2°С до +8°С. Необхідно уникати потрапляння прямого сонячного світла на флакони з вакциною.Важливо зазначити: немає значення, скільки разів вакцину розморожували і заморожували (якщо тільки її не тримали за температури вище +8°С). Така вакцина зберігає свою потужність та є придатною до використання.Якщо у пункті проведення вакцинації з вакциною поводитись без дотримання умов асептики, у флаконі може з'явитися помутніння у зв'язку з бактеріальним або грибковим зараженням. За жодних обставин не можна торкатися пальцями рідини вакцини. Забороняється торкатися кінчика піпетки, під час зберігання вона завжди має бути закрита кришечкою. Перед кожним використанням вакцину слід перевіряти на чистоту (прозорість), і у випадку видимого помутніння її не можна використовувати.

Профілактичні щеплення рятують здоров‘я та життя наших дітей

/Files/images/83122599_3906587_aninurse_227.gifХворобу легше попередити, ніж потім її лікувати. Вакцинація є унікальним, перевіреним роками засобом попередження інфекційних хвороб. Завдяки проведенню профілактичних щеплень щорічно рятується життя біля 4 мільйонів дітей. Основною метою імунізації є формування специфічного імунітету та створення тривалого захисту організму від інфекцій. Як відомо, багато інфекційних хвороб проходить з важким перебігом та розвитком ускладнень. Хоча сучасна медицина має великі можливості для їх лікування, але тривалий перебіг захворювання наносить моральний та матеріальний збиток, як дитині, так і батькам.

Ми знаємо, які страшні смертельні хвороби існували раніше. Епідемії чуми, чорної віспи охоплювали міста, країни, цілі континенти. Населення часто вимирало повністю, видужували одиниці… Проте зараз ці захворювання майже не зустрічаються. Так, останні випадки захворювання чорною віспою були зареєстровані в 70-х роках, у зв’язку з чим і були скасовані обов’язкові щеплення проти віспи у нас і за кордоном. Саме профілактичні щеплення у всіх країнах позбавили людство від цих страшних інфекцій.

Відповідно до Закону України № 595 від /Files/images/1301994793_22.png 16.09.2011р. «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України та попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, обов’язковою є вакцинація проти 10 інфекцій:

Гепатит В — гостре або хронічне захворювання печінки, що викликається вірусом і яке передається через кров (рідше слину, сечу та ін.), статевим шляхом. Характерні прояви при гострій формі — інтоксикація, порушення функції печінки. Велика вірогідність переходу в хронічну форму з тривалим вірусоносійством збудника. Часом гепатит В має первинно-хронічну течію, і такі хворі можуть померти, навіть не знаючи причини хвороби. Гепатит В (як і гепатит С, проти якого немає доки вакцини) частіше є причиною цирозу та пухлинних захворювань печінки. Вакцина: Енджерікс В, Еувакс, Шенвак В (комбінована дифтерійно-правцево-гепатитна вакцина). Гепавакс-Геп, Гепатит В, Ебербіо вак НВ.

Дифтерія — гостре захворювання, що викликається специфічними бактеріями, які утворюють фібринозні плівки в місці проникнення інфекції (взагалі — горлянка, зів, ніс, рідше статеві органи, шкіра). Хвороба проявляється інтоксикацією, швидким розвитком важких ускладнень у вигляді шоку, міокардиту, поліневриту, що веде до смертельних наслідків або інвалідності. Вакцина: АКДП, АД - М, АДП - М, Імовакс, Інфапрікс, Тетракт - хіб, Пентаксим.

Правець — гостре захворювання, що викликається специфічним збудником, екзотоксин якого проникає через будь-яку пошкоджену поверхню шкіри та слизової оболонки і викликає важке ураження нервової системи з нападами судоми та смертельні наслідки. Вакцина: АКДП, АДП- М, Тетракок, Інфанрікс.

Кашлюк — гостре захворювання з нападами судомного кашлю, з вірогідністю розвитку ускладнень у вигляді пневмонії. Особливо небезпечний для дітей першого року життя та дітей до 3-річного віку. Передається повітряно-краплинним шляхом. Вакцина: АКДП, Тетракок, Інфанрікс.

Кір — гостре вірусне захворювання, яке передається повітряно-краплинним шляхом. Характеризується загальною інтоксикацією, катаральними явищами дихальних шляхів, очей, типовим висипом. Можливі важкі ускладнення у вигляді пневмонії, отиту, гнійного запалення очей, ротової порожнини, виснаженням, ураженням нервової системи. Вакцина: ЖКВ, Пріорікс, Рувакс, Трімовакс (КПК).

Краснуха — гостре вірусне захворювання, з характерним висипом, збільшенням потиличних, шийних лімфовузлів. Особливо небезпечна хвороба для вагітних в першій половині вагітності, бо розвивається синдром вродженої краснухи, проявами якого є важкі вади, потворність плоду новонародженого (глухота, сліпота та ін.) Вакцина: Рудівакс, Краснушпа вакцина, Пріорікс, Трімовакс (КПК).

Паротит (свинка) — гостре вірусне захворювання з ураженням слинних залоз, з можливим ураженням підшлункової залози, мозкових оболонок, яєчок, яєчників (з подальшою вірогідністю розвитку безпліддя). Вакцина — культуральпа жива вакцина (ЖПВ) паротиту, Пріорікс. Для профілактики кору, паротиту, краснухи, (якщо дитина не хворіла на жодну з них) пріоритетною є тривакцина ММг, при якій захист забезпечується однією ін’єкцією (замість трьох).

Поліомієліт — гостре інфекційне захворювання, характеризується великим діапазоном клінічних проявів аж до паралітичних форм, що обумовлюють важку інвалідність та високий рівень смертності. Вакцина: ОПВ, Імовакс, Тетракок, Пентаксим.

Туберкульоз — важке захворювання, яке викликається мікобактеріями (палички Коха) з ураженням легенів, кісток, внутрішніх органів, нервової системи, з високим рівнем смертності та інвалідності. Вакцина: БЦЖ, БЦЖ-м. Реакція Манту (туберкулінова проба) проводиться щорічно у дітей та за показаннями у дорослих з метою діагностики туберкульозу.

Гемофільна інфекція — гостре захворювання дітей молодшого віку, що протікає у вигляді гнійного менінгіту, середнього отиту, пневмонії, бронхіту, епіглотиту, кон’юнктивіту, ендокардиту, остеомієліту. Вакцина: АКТ-ХІБ, Хіберікс, Пентаксим.

Можливі реакції після проведення вакцинації:

У місці ін’єкції можливе почервоніння, набряк, біль, підвищення температури тіла. Ця реакція пов’язана з виробленням в організмі людини антитіл. Якщо дані симптоми викликають занепокоєння, необхідно подзвонити лікарю або прийти на прийом до нього.

Самостійно не слід накладати компреси або мазі на місце введення вакцини. У 1-й день після вакцинації потрібно прийняти парацетамол у віковій дозі.

/Files/images/0_5d540_65f4eb85_orig.gif

Харчування дитини під час захворювання

Щоб дитина якнайшвидше видужала, дуже важливо під час захворювання правильно організувати її харчування. З цього приводу можна проконсультуватися з лікарем чи медичним працівником дошкільного навчального закладу та дотри­муватися наведених нижче рекомендації.

· Не примушуйте дитину їсти

Зазвичай батьки, коли під час хвороби дитина відмовляється їсти, примушують її до цьо­го. Це неправильно, адже під час недуги дитячий організм спрямовує всі сили на боротьбу із захворюванням, а не на перетравлення їжі. Тому батьки мають прислухатися до бажань дитини та обирати для неї той раціон та режим харчування, завдяки якому дитячому організму буде легше впоратися із хворобою.

· Давайте дитині багато теплого пиття

На початковій стадії захворювання, що зазвичай супроводжується високою температурою, дитячий організм дуже сильно зневоднюється. Тому дитині потрібно давати багато тепло­го пиття, зокрема молоко з медом, чай із малиною чи лимоном, відвар шипшини тощо.

· Забезпечте дитину вітаміном С

Що ліпший імунітету дитини, то швидше вона одужає. Для підтримання імунітету дитина та фрукти. Проте цитрусові дітям слід пропонувати обережно, адже вони можуть спричи­нити алергію. Найліпше джерело вітаміну С, особливо взимку, — квашена капуста.

· Годуйте дитину кашами

Каші багаті на мінерали, залізо, вітаміни "групи В і рослинні білки. Найбільш цінними за вмістом корисних речовин є вівсяна і гречана каші, тому їх слід пропонувати дитині насамперед. Рідкі або напіврідкі каші під час захворювання дитина сприймає легше. Доцільно варити каші на молоці або м’ясному бульйоні.

· Подавайте дитині молочні продукти за її бажанням

Якщо дитина любить молоко, слід пропонувати його в різноманітних видах. Найліпше під час захворювання молоко з медом, а також кисломолочні продукти, вони швидко засвоюються організмом, що під час хвороби дуже важливо. Утім іноді ослаблений дитячий організм не сприймає молоко. У цьому разі не варто наполягати на його вживанні.

· Вводьте м'ясо в дитячий раціон поступово

У період загострення хвороби, доки тримається висока температура, діти зазвичай відмовляються від м'яса Однак коли пік хвороби минає можна спробувати знов ввести його в раціон. Усі м'ясні продукти пропонуйте у відварному та протертому вигляді.

· Зверніться до лікаря

Якщо в дитини після одужання не підвищився апетит, шлунок не сприймає їжу аж до блю­вання, в жодному разі не вдавайтеся до самолікування. Ці прояви можуть бути реакцією шлунково-кишкового тракту на антибіотики або бути спричинені дисбактеріозом абощо. Тому батькам слід терміново звернутися до лікаря для визначення подальшої стратегії лікування дитини.

/Files/images/anmashki/123967.gif

Щеплення, загартовування, харчування дітей, вимірювання зросту і ваги дітей - повсякденні турботи нашої старшої медичної сестри

Виховання культурно-гігієнічних навичок у дітей дошкільного віку під час харчування (методичні рекомендації для працівників дошкільних навчальних закладів).


Як зміцнити імунітет?

Харчуйтеся так, щоб поповнювати запаси eнepгіі і відновлювати сили. Від того, як ви харчуєтеся та п'єте у сезон холодної погоди також залежить стан вашого здоров'я та імунітету. Правильне харчування допомагає регулювати температуру тіла та забезпечує достатню кількість eнергіі для працюючих м'язів. Тому харчування повинно бути таким, щоб eнергіі утворювалося більше, оскільки в холодну погоду обмін речовин підвищується, і для зігрівання та зволоження повітря витрачається більше енергії, ніж при звичайній температурі.

Збільшити вживання білкової їжі. Оскільки клітини імунної системи мають білкову структуру, нео6ходімо вживати щодня достатню кількість якісного білку, тобто такого, в якому є всі незамінні амінокислоти. Це в першу чергу, білки тваринного походження: яйця, сир, молочні продукти, нежирне м'ясо та птиця, риба, у тому числі, жирна морська, та рослинного - квасоля, горох. Що стосується вуглеводів, які є джерелом швидкої eнергіі, то перевагу слід надавати так званим складним, тобто тим, які засвоюються поступово: свіжі овочі, фрукти, хліб з цілісного зерна. А прості вуглеводи, такі, як білий цукор, вироби з білого борошна, потрібно максимально обмежити, а ще краще - зовсім не вживати, оскільки нічого, крім порожніх калорій, вони не дають. Hі в якому разі не треба забувати про корисні натуральних жирах, які забезпечують організм тривалої енергією: тварини - молочні продукти, м'ясо, сало, жирна морська риба та рослинні - олії (оливкова, лляна, рапсова) і різноманітні горіхи та насіння. Продукти харчування, які перенасичені шкідливими транс-жирами та сіллю, такі як чіпси, сухарики, готові кондитерські вироби, особливо з кремом, вживати не варто. Не починайте свій ден' без повноцінного сніданку. Сніданок "запускає" весь денний обмін речовин і тому пропускати його ні в якому разі не слід. Ідеальний сніданок: 2 зварених яйця з пучком зелені, бутерброд з цільнозернового або хліба з висівками, 2 шматочки сиру, жменя волоських горіхів та чашка кави з молоком. Обідайте гарячої і білковою їжею. В обід дуже важливо не є всухом'ятку, а спожити гарячий суп та м'ясо чи рибу й овочі. Вечерею можуть бути шматок м'яса, салат з капусти та цибулі, та 1 зубчик часнику. Використовуйте енергетичні властивості курячого бульйону. Бульйон - це джерело незамінних амінокислот, які необхідні для відновлення організму, він дає енергію та відновлює сили. Між основними прийомами їжі перекушуйте бутербродами із сиром та чашкою гарячого курячого бульйону, посипаного дрібно порізаний зеленню і приправленого чорним та (або) червоним перцем Чилі. Перець Чилі містить речовину капсаїцин, яка стимулює теплові рецептори і створює відчуття тепла в організмі та сприяє утворенню ендорфінів у мозку, які покращують настрій.

Солодощі повинні бути енергетичними. Чорний шоколад з чаєм можуть бути дуже корисним десертом під час перебування на холоді. Пийте достатньо рідини. Під час холоду підвищується витрата вологи, тому для попередження зневоднення тіла потрібно не забувати пити. Але якщо ви є любителем чорної кави, то прийом його повинен бути обмежений однією-двома чашками, оскільки кава прискорює виведення води з організму. Поповнювати запаси рідини краще зеленим чаєм, чорним чаєм з молоком, настоєм шипшини, натуральними компотами, узваром, журавлинним морсом і трав'яними чаями. Замість цукру додайте варення з калини, малини, облiпіхи, мед. Вживати напої слід у гарячому та теплому вигляді. Ні в якому разі не пийте холодні напої, у тому числі шипучі газовані солодкі, оскільки вони сприяють охолодженню організму і ускладнюють перетравлення їжі. Зігріваючий шоколадний чай на сніданок. Заваріть міцний чорний чай. В ще гарячий чай покладіть невеликий шматочок вершкового масла, трохи чорного шоколаду і кориці на кінчику ножа. Наполягайте 1-2 хвилини. При замерзанні, втомі, знесиленні можна приготувати ароматний, смачний, зігріваючий та енергетичний безалкогольний напій. Рецепт: Заваріть свіжий чорний чай, без ароматизаторів та добавок, із розрахунку чайна ложка на склянку чаю. Закрийте кришкою і дайте настоятися 5-7 хвилин. Налийте в чашку свіжозаварений чай (гарячий). Дообавьте шепотку меленой кориці і імбря. За бажанням можна покласти у чашку шматочок лимона і 1-2 чайних ложки меду. Перемішайте і дайте настоятися. Лимон містить вітамін С, мед має зігріваючі та протимікробні властивості, містить багато цінних вітамінів, мінерлов і біологічно активних речовин. Кориця має антимікробні та антиоксидантні властивості, а екстракти та ефірна олія кориці здатні попереджувати простудні захворювання. Сильними антимікробними та дезінтоксикаційними властивостями володіє імбир. При болю в горлі, застуді та ГРВЗ свіжий імбир допоможе захиститися від захворювання. Для цього його потрібно очистити від шкірки, відрізати маленький шматочок і посмоктати. Завдяки дуже вираженим антимікробним та протівіруснім властивостям ефірних олій імбир успішно лікує захворювання носоглотки.

Вживайте їжу, багату вітамінами і мінералами. Щодня потрібно вживати їжу, багату вітамінами С, групи В, мінералами та продуктами, які мають противірусні та антимікробні властивості: часник, цибуля, xpен, червоний перець Чилі, імбир. Часник і цибулю найкраще поєднувати з салом і цільнозерновим хлібом або хлібом з висівок. Відновлюйте сили з допомогою сну. Останнім радою у профілактиці сезонних захворювань є достатній сон. Його тривалість повинна визначатися вашими самовідчуття: кому потрібно лише 6 годин, а кому і 8 буває недостатньо. Щогодини сну дає можливість організму виробляти додаткове тепло. Перед засинанням можна розтерти ступні ніг в'єтнамським бальзамом, або його ще називають "зірочка", а вже після цього одягнути шкарпетки - це покращить циркуляцію крові та зігріє ноги. Носков повинен бути не менше двох - ті, що ближче до тіла, з синтетичною ниткою, для кращого збереження тепла, і зовнішні - з нaтуральной вовни, товсті. Для легшого засинання корисно випити склянку гарячого молока або липового чаю.

Примітка: які продукти мають зігріваючі властивості.

Спеції: кориця, фенхель, aнic, гвоздика, кардамон, Чилі, часник та імбир.

Продукти тваринного походження: баранина, телятина, курка.

Крупи: гречка, вівсянка.

Молочні: сири, у тому числі з цвіллю, сметана, козяче молоко.

Овочі: хpін, цибуля.

Фрукти: родзинки і курага.

Горіхи: волоський, кешью.

Напої: імбирний чай і чай з фенхелю.



Перша долікарська допомога при забиттях

Забиття – це закриті пошкодження тканин і органів без істотного порушення їхньої структури, зазвичай спричинені ударом тупим предметом чи падінням. На місці забиттів, як правило, з'являються припухлість або крововилив (синець), зумовлені набряком прилеглих тканин і кровотечею з дрібних пошкоджених судин.

Послабити біль при незначних забиттях м'яких тканин допоможе холод. Бажано використовувати спеціальні гіпотермічні (охолоджувальні) пакети. У разі їх відсутності можна застосовувати підручні засоби: заморожені продукти з морозильної камери (попередньо обгорнувши їх тканиною), мокру ганчірку чи рушник, охолодити пошкоджене місце під струменем холодної води тощо.

При підозрі на складнішу травму (перелом, вивих, пошкодження внутрішніх органів тощо) перша долікарська допомога має відповідати тяжкості передбачуваної травми:

  • при порушенні цілісності шкіри накласти стерильну пов'язку;
  • у разі відшарування шкіри, при численних забиттях, забиттях суглобів, внутрішніх органів провести транспортну іммобілізацію (тимчасове фіксування травмованої ділянки на період транспортування до лікувального закладу);
  • при порушенні дихання чи серцевої діяльності негайно розпочати штучне дихання та масаж серця;
  • при підозрі на пошкодження внутрішніх органів потерпілому слід забезпечити спокій, заборонити вставати та ходити – переносити його можна лише на руках чи ношах.

Забиття голови

При забитті голови насамперед необхідно з'ясувати всі обставини травми, адже дитина може отримати струс мозку навіть через падіння з невеликої висоти.

Якщо після удару головою дитина відразу ж починає плакати, а упродовж 15 хвилин заспокоюється – травма мозку малоймовірна. Насторожити після падіння мають такі симптоми: непритомність, біль, припухлість у зоні удару, блідість обличчя, в'ялість, нудота чи блювання. У такому разі необхідно негайно викликати швидку допомогу.

У разі появи гематоми у зоні удару дитину необхідно якнайшвидше показати лікарю. Якщо на місці удару з'явилася рана, слід обробити її краї розчином йоду і накласти стерильну пов'язку.

Якщо в результаті травми дитина пошкодила зуб, їй необхідно прополоскати рот чистою водою і звернутися до стоматолога.

У разі носової кровотечі внаслідок забиття голови необхідно посадити дитину біля вмивальника. Закидати голову не потрібно, оскільки це не пришвидшить зупинку кровотечі, а після заковтування крові може спричинити блювання. На перенісся бажано покласти лід, огорнутий тканиною. Необхідно стежити за тим, щоб дитина не сякалася і не затискала ніс. Якщо носова кровотеча триває більше 10 хвилин, необхідно викликати швидку допомогу.

Перша долікарська допомога дітям-алергікам при укусах ос, бджіл, джмелів, мурах

Діти, які відвідують дошкільний заклад у весняно-літній період, можуть постраждати від укусів комах, що жалять, на прогулянці в парку, лісі, екскурсії на відкритому повітрі. Необхідно розрізняти алергію на отруту при укусах таких комах, як оси, бджоли, джмелі, мурахи, та алергію на слину при укусах комарів, мокреців, інших дрібних комах.

Реакція на отруту комах може бути місцевою та системною – аж до анафілактичного шоку, який може призвести до загибелі дитини.

Найчастіше зустрічається місцева шкірна алергічна реакція, що супроводжується невеликим почервонінням, набряком та болем. Симптоми можуть зберігатися від кількох годин до кількох діб.

Системні реакції можуть розвиватися при численних нападах перетинчастокрилих комах та/або у разі, коли дитина має схильність до алергії.

Дитина, в якої колись була тяжка (анафілактична] реакція на укус перетинчастокрилих, повинна мати із собою набір для надання першої долікарської допомоги.

Аби вберегти вихованців від укусів комах, слід вдатися до таких запобіжних заходів:

  • зачиняти вікна і двері сіткою, що не пропускає комах у приміщення;
  • не дозволяти дітям ходити босоніж по траві, сидіти та лежати на землі, не перевіривши попередньо поверхню;
  • не відвідувати з дітьми пасіки та триматися подалі від місць можливого скупчення комах, що жалять, – овочевих та квіткових ринків, мусорозбірних контейнерів тощо;
  • регулярно оглядати територію дошкільного закладу та видаляти з неї гнізда комах;
  • не дозволяти дітям їсти на вулиці солодке, що привертає увагу комах;
  • контролювати дотримання дітьми-алергіками дієти (вони не мають їсти мед та медовмісні продукти);
  • не давати дітям лікарські та косметичні засоби, що містять отруту комах, мед, прополіс тощо.

Якщо дитину вкусила перетинчастокрилі комаха (оса, бджола, джміль), необхідно негайно надати їй першу долікарську допомогу:

  • видалити жало з місця укусу, використовуючи пінцет; не можна стискати жало, оскільки через це отрута може інтенсивніше проникати до рани;
  • прикласти щось холодне до місця укусу;
  • в прикласти щось холодне до місця укусу;
  • виключити вірогідність перегрівання дитини та фізичне навантаження;
  • для зниження свербежу можна дати дитині антигістамінні препарати; для зменшення набряку можна використовувати протиалергенні креми чи мазі;
  • у тяжких випадках, особливо, якщо комаха вжалила дитину у слизову оболонку, необхідно негайно звернутися до лікаря.
Кiлькiсть переглядiв: 1251

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.